Samba de Roda

Tak jak Capoeira, Samba ma afrykańskie korzenie i została „przywieziona” do Brazylii przez Afrykanerów. Została zaadoptowana przez brazylijski folklor i wykorzystywana do pokazów, razem z Maculele i Puxada de Rede.

Samba de Roda jest muzykalnie prostszym wariantem Samby. Powstała w brazylijskim stanie Bahia, prawdopodobnie w XIX stuleciu. Początek praktykowania Samby datuje się na ok. 1860 rok. Samba de Roda składa się z takich instrumentów jak Pandeiro, Atabaque, gitara i Chocalho, którym towarzyszy śpiew i klaskanie. Jest ona popularna w całym stanie Bahia, ale praktykowana przede wszystkim w regionie Reconcavo.

Przejawy Samba de Roda są obecnie mocno widoczne  w utworach takich kompozytorów jak Dorival Cymami, Joao Gilberto i Caetano Veloso z Bahii.

Samba de Roda wyraża się w dwóch charakterystycznych grupach: Samba Chula i Samba Corrida. W pierwszej grupie tańczący rozpoczynają od deklamacji Chula (wiersz), 1 osoba zaczyna tańczyć Sambę w środku Roda do akompaniamentu instrumentów i klaskania. Natomiast w Samba Corrida tańczą wszyscy przy akompaniamencie dwóch solistów tworzących chór, zmieniając się rolami.

Samba de Roda związana jest z kultem Orixas i Caboclos, jak również z Capoeira (także z potrawami z Azeite).

Obecnie Samba de Roda praktykowana jest podczas wielu imprez, jak również w postaci tańca w Roda. Capoeristas tańczą Sambę dla odprężenia i relaksu.

„Oh Morena me pega

Me leva pro samba

Eu sou do samba

Eu wim sambar

Ole, le baiana…”