Zumbi de Palmares


Zumbi de Palmares, 1655 – 1695, przywódca Quilombos de Palmares.

„NAO FIQUE DE BRACOS CRUZADOS DIANTE DAS DIFICULDADES DA VIDA; POIS O MAIOR HOMEN DEL MUNDO MORREU DE BRACOS ABERTOS”

„Mimo trudności losu, ciężkiego życia nie stój z założonymi rękoma, ponieważ największy mężczyzna świata zmarł z szeroko otwartymi ramionami”

Zumbi przyszedł na świat w 1655 roku jako „wolny człowiek” w Quilombos de Palmares. Jednak jego wolność nie trwała długo. Podczas obławy w tym samym roku wraz z innymi został uprowadzony z Quilombos. Jako małe dziecko został odesłany do ojca Padre Calvo.

Padre Melo nazwał go Francisco i w ciągu następnych lat wychowywał go w srogiej dyscyplinie. Francisco był inteligentny, tak więc Padre uczył go nie tylko religii, lecz także portugalskiego i łaciny.

Mimo to pewnej nocy w 1670 roku 15 – letni Francisco uciekł od Padre Melo i wrócił do Palmares. Ażeby dostać się do zamkniętego i chronionego Quilombo Francisco musiał wspiąć się i pokonać wysokie skały (Serra da barriga), których dotąd nikt jeszcze nie pokonał.

Zumbi został Przywódcą Quilombos i największym wojownikiem w brazylijskiej historii. W wieku 23 lat pokłócił się ze swoim wujem Ganga Zumba, który również był przywódcą w Quilombos i któremu zależało na ustanowieniu porozumienia z Białymi w sprawie uzyskania wolności dla żyjących w Quilombo. Zumbi był temu przeciwny, ponieważ nie ufał Białym. Został w Palmares ze swoimi zwolennikami, ażeby dalej walczyć przeciw Białym.

Zumbi uchodzi za największego wojownika w brazylijskiej historii, nikt nie zwyciężył tylu walk co on. W Brazylii jest on symbolem walki z niewolnictwem.