Besouro Mangangar

Manuel Henrique, 1897 – 1924, syn Joao Grosso i Marii Haifa, uczeń byłego niewolnika Tio Alipio, nauczyciel Cobrinha Verde.

„SE QUER SER MESTRE, APRENDE PRIMERO A SER DISCIPULO”

„Jeśli chcesz zostać mistrzem, musisz najpierw nauczyć się  być uczniem”

Niewolnik Tio Alipio szkolił go już od dziecka, przekazał mu największe tajemnice Capoeira. W Santo Amaro da Purticacao otzrymał imię Besuoro Manganga z powodu swojej elastyczności ruchów, niezwykłych akrobatycznych kombinacji w powietrzu.

Besuoro był silny i posiadał duszę człowieka przygody. Nie można było zmusić go do porzucenia Capoeira, nie posiadał żadnego zawodu. Lubił być niezależnym. Nie akceptował faktu, że niewolnicy byli pozbawieni wszelkich praw, wstawiał się zawsze za słabszymi. Z tego powodu miał wrogów w właścicielach niewolników i policji. Także on nie lubił policji, tocząc z nimi ciągłą walkę. Policja nie potrafiła go ująć, znikał im nagle tak, jakby zapadł się pod ziemię.

Jako znak odwagi nosił w lewym uchu złoty kolczyk. Istnieje niezliczona ilość historii jego walk z policją. Besuoro został jednak pokonany podczas jednej z walk, gdy zaatakowano go nożem od tyłu. Dzisiaj Besuoro uchodzi za symbol Capoeira w całej Bahia. Znany jest ze swej odwagi i Manginga.