Maculele

Maculele jest tradycyjną formą tańca z pałkami wywodzącą się z afrykańskich tańców wojennych. Stanowi element brazylijskiego folkloru. Maculele pochodzi z Santo Amaro da Purificaçăo (Bahia – Brazylia). Tancerze podczas mniejszego rytuału używają kijów symbolizujących broń. Pałki zostały później zastąpione maczetami których używali niewolnicy na plantacjach trzciny cukrowej w czasach kolonizacji Brazylii.
Maculele, było wykonywane zazwyczaj pod koniec żniw trzciny cukrowej. Jego zasadniczymi postaciami są atakujący i broniący się. Tancerze odgrywają liczne formy ataku i ruchów obronnych włączając w to krzyżowanie kijów ponad głowami oraz przed ciałem symbolizując tym samym strategie blokujące. Maculele jest zasadniczo tańcem z pałkami, czasem też praktykuje się taniec z maczetami a nawet z pochodniami.
Pochodzenie maculele jest jednak dość kontrowersyjną sprawą. Niektórzy mówią że pierwsze próby tańca maculele wywodzą się od tańca niewolników, którzy w ten sposób chcieli odreagować swój gniew przeciwko zniewoleniu. Inni zaś, mówią ze niewolnicy używali kijów i meczet by bronić się przed karą swoich panów, co później przerodziło się w taniec.
Kroki maculele są bardzo podobne do innych tańców brazylijskich takich jak „frevo”, „Moçambique” czy „Bate-pau” i wiele innych.