Mestre Bimba

Manuel dos Reis Machado, 23.11.1899 – 5.02.1974, założyciel Capoeira Regional, syn Luis’a Candido Machado – mistrza Bataque i Dona Maria Martinha don Bonfim, uczeń Afrykanera Betinho.

„PASSA BEM OU PASSA MAL, TODO NO MUNDO E UM PASSAR”

„Czy idzie dobrze, czy źle, wszystko na świecie przemija“

Bimba zaczął trenować Capoeira jako 12 – latek. Jego mistrzem był Afrykanin Betinho. W tym okresie Capoeira była jeszcze zabroniona a Capoeristas byli ścigani przez policję, ciężko karani (torturowani), a nawet zabijani. Bimba czuł, że Capoeira Angola musi się zmienić, ażeby świat mógł ją poznać jako sztukę walki. Wykorzystując swoje umiejętności zmodyfikował Capoeira, łącząc posiadaną wiedzę o Capoeira Angola z Bataque i tworząc w 1937r. pierwszą akademię Capoeira Regional.

Dzięki Bataque Capoeira Regional stała się szybsza i silniejsza. Bimba wykreował także specjalną formę nauczania, dzięki której umożliwił możliwie szybkie i proste nauczenie Capoeira Regional: sequencias. Sequencias są seriami ćwiczeń, które pozwalają na szybkie zrozumienie systemu ataku i obrony.

W 1936 roku Bimba wyzywał do walki każdego, niezależnie od tego, jaką sztukę walki trenował i jakiej był wagi. Doszło do czterech walk, z których najdłuższa trwała 1 min. 10 sek. – Bimba zwyciężył wszystkie cztery. Ponadto został Championem i zdobył złoty pas. Z tego okresu pochodzi powiedzenie: „Bimba ê bamba!”

W 1949 roku wyjechał ze swoimi uczniami do Sao Paulo, żeby walczyć z przeciwnikami prezentującymi umiejętności innych sztuk walki. Bimba i jego uczniowie wygrali większość tych walk poprzez nokaut.

23 lipca 1953 roku Mestre Bimba zaprezentował Capoeira w Pałacu Prezydenckim w Bahia. Mestre Bimba był pierwszym Capoeristas przyjętym w Pałacu Prezydenckim. Ówczesny prezydent Getulio Vargas ustanowił wówczas Capoeira brazylijskim sportem narodowym.

W 1954 roku Mesrte Bimba otrzymał od prezydenta Getulio Vargas’a tytuł nauczyciela sportu i dodatkowo tytuł honorowy.

Mestre Bimba jest znany nie tylko z tego, że jest założycielem Capoeira Regional, ale także, że w dużej mierze przyczynił się do rozpowszechnienia Capoeira.

Wraz ze swoimi uczniami brał udział w wielu walkach, jak również organizował z nimi rozmaite pokazy w całej Brazylii.

Dodatkowo zapoczątkował utworzenie pierwszej Akademii, co doprowadziło do „przejścia” Capoeira z ulic do szkół, dzięki czemu sztuka ta była już dostępna dla każdego, także dla kobiet i dzieci.