Capoeira Regional

Na początku XX wieku Mestre Bimba zapoczątkował rozwój tradycyjnej sztuki Capoeira. Ten wariant sztuki nazwał Luta Regional Baiana tj. Capoeira Regional.

Mestre Bimba starał się zachować najważniejsze aspekty sztuki Capoeira, które wydawało się, że będą zanikać. Większa część Capoeiristas z Salvadoru praktykowała i traktowała Capoeira tylko jako atrakcję dla turystów i akrobatyczne show. Poprzez rozwój Capoeira Regional Mestre Bimba chciał zachować pierwotne znaczenie tej sztuki.

Mestre Bimba zdecydował się stworzyć metodę Capoeira, która ukaże ją jako walkę o uzyskanie utraconej przez niewolników wolności, wykorzystując do tego i łącząc różne techniki innych sztuk walki jak np. Batuque i boksu.

Capoeira Regional zawiera kombinację kroków i uderzeń łokciami, nogami, jak również rękoma. W stylu tym nie wykonuje się chamada (passo a dois). Zamiast tego wykorzystuje się „volta ao mundo”. Tylko Capoeristas z wyższym stopniem (pasem) mogą zaczynać „volta ao mundo”.

W Capoeira Regional Capoerista można „kupić” grę. Gra nie może być „sprzedana”, gdy uczestniczy Capoeiristas niej dwóch Capoeristas z wyższym stopniem (pasem). Takie coś świadczy o braku respektu, gdy starszemu Capoeristas pokazywało się ramię. W Capoeira Regional śpiewa się „quadras”, „chulas” lub „corridas”. Wykorzystuje się tutaj tradycyjną kombinację stroju składającą się z białych spodni i białej koszuli z symbolami grupy. Dodatkowo zakłada się sznur w celu rozpoznania stopnia zaawansowania zawodnika.